Știri din Egipt

O cerere de informare în Parlament cu privire la dispariția Cupei Africii a Națiunilor din Asociația de Fotbal

Cărți - Mustafa Farhat:

Dr. Saeed Hassasin, membru al Camerei Reprezentanților și vicepreședinte al Partidului Păcii Democrate pentru Afaceri Parlamentare, a cerut o anchetă imediată cu privire la dispariția Cupei Africii a Națiunilor și a scuturilor din clădirea Asociației de Fotbal.

Solicitați un briefing cu privire la dispariția Cupei Africii a Națiunilor

Adresându-se Președintelui Camerei Reprezentanților, Ali Abdel-Al, Hassasin a spus că nimeni nu știe unde s-au dus toate cupele, scuturile, medaliile și săbiile care au intrat în vistieria Asociației de Fotbal și ar fi trebuit să fie o examinare a acestor lucruri. .

Hassasin a adăugat că, dacă se dovedește că cupele, scuturile, medaliile și medaliile din Asociația de Fotbal au fost efectiv furate, atunci toți cei responsabili pentru pierderea lor trebuie să fie trași la răspundere.

Parlamentarul a cerut guvernului să ia măsurile necesare pentru a dezvălui toate faptele legate de acest incident și a le prezenta opiniei publice.

De remarcat este faptul că jurnalistul, Ahmed Schubert, a provocat o mare surpriză în ceea ce privește retragerea Cupei Africii a Națiunilor din Federația Egipteană de Fotbal, pe care Egiptul o păstrase pe viață după ce a câștigat titlul de 3 ori consecutiv.

Dispariția Cupei Africii a Națiunilor din Asociația de Fotbal

Schubert a dezvăluit în cadrul programului său difuzat ieri la On Time Sports că comitetul de cinci membri care întreprinde temporar activitatea Asociației Egiptene de Fotbal a fost surprins de dispariția Cupei Africii, într-un incident ciudat.

Egiptul păstrase titlul pe viață, după ce a fost încoronat de 3 ori consecutiv Campionatul Națiunilor Africane, în anii 2006, 2008 și 2010, condus de căpitanul Hassan Heshata.

El a explicat că atunci când Comitetul Cincinnal a căutat cupa pentru a-i crea un muzeu la sediul federației, care cuprinde cele mai importante turnee câștigate de echipă, a fost surprins după prezența cupei.